החכמה בשינויי דיירים


שינויי דיירים

רכשתם דירה מקבלן מזל טוב...מיד אחרי חתימת החוזה וקבלת החומר החוזי והשיווקי סביר להניח שתקבלו טלפון מחברת תיאום

הדיירים של הפרויקט (אם מטעם הקבלן או מטעם חברה חיצונית שנשכה לעשות זאת)

בקצרה על מצאם שינויים, (ניתן לקרוא בהרחבה במאמר נוסף באתר המסביר מה זה שינויי דיירים)

:למתאם השינויים מס תפקידים

 1. להיות החוט המקשר בין הרוכש לבין הקבלן המבצע

 2. להיות החוט המקשר בין רוכשי הדירות לבין הספקים השונים

 3. הכנסת כל תהליך השינויים למסגרת זמן וניהול לוחות הזמנים

 4. הכנת תכניות שינויים לדירות להורדה לאתר לביצוע בהתאם לדרישות הדייר

 5. הנפקת חשבון שינויים בהתאם לתכניות שהונפקו

 6. הורדת כל החומר לביצוע לאתר

 7. ועד,

במאמר זה נתמקד בסעיפים 4 ו- 5 , וננסה להעביר לכם מס טיפים כיצד להתנהל נכון כשניגשים לבצע שינויים בדירות .בצורה שתימנע ממכם להיכנס להוצאות מיותרות ואף גם תחסוך לכם הרבה כסף.

לפני שנתחיל יש מס דברים שצריך להבין.

תמחור השינויים מתבצע לרוב לפי מחירון דקל שינויי דיירים , שהוא המחירון הרישמי לתמחור שינויי דירות שנרכשו בפרויקטים קבלניים.

טיפ ראשון שחשוב לדעת:

מחירון דקל שינויים גבוה ב כ-25% יותר ממחירון דקל שיפוצים

הסיבה מתחלקת למס גורמים:

 1. תהליך הבניה לפרויקטים מהסוג הזה הוא מורכב והפרויקטים גדולים וצריכים להיכנס במסגרת זמן. מסיבות אלו ומסיבות מקצועיות (בניגוד לבניה פרטית) עבודת הבנייה מתחלקת בין קבלני משנה , שלד / אינסטלציה / חשמל / בינוי וגמרים / גבס / מיזוג ועוד,

 2. עלות יוצים חיצוניים : ספרינקלרים / קונסטרוקטור / מתאם שינויים / יועץ חשמל / יועץ אינסטלציה ועוד. כולם חייבים להיות מעורבים במקרה של ביצוע שינויים בדירה

 3. שונות: שינוע לאתר / מנוף / יציאה מלוח זמנים וחזרה לאחור לטיפול בדירות / ביטוחים ועוד

אז אחרי שהבנו שמחירון השינויים שלנו יקר יש לחשוב יש לבצע שינויים בדירה בצורה משכילה ולא לבזבז כסף על דברים שהם לא הכרכיים

אז בואו נתחיל לחסוך כסף :

תמיד זכרו רכשתם דירה בפרויקט גדול לפעמים מעל 100 יחידות דיור גם, לכן אל תתייחסו לדירתכם כאל פרויקט פרטי. ברגע שתפנימו זאת תבינו מס דברים:

1. לוח זמנים:

עיקוב בלוח זמנים של הפרויקט גורר עלויות נוספות הקבלן לעולם לא יחכה לכם , שכחתם לבקש לבצע משבו בדירתכם או סתם לקחתם את הזמן וקבלן האינסטלציה שבדיוק סיים עם הקומה שלכם ועלה לקומה אחרת ברגע שהוא צריך לחזור לדירה שלכם אתם מחויבים פעמיים.

2. יציקת תקרה:

מועד יציקת התקרה בדירתכם חשוב מאוד מאחר ולאחר יציקת התקרה לא תכלו להוסיף או להזיז מיקום נקודות מאור בדירתכם (בהתאם לשינוי הבינוי שביצעתם).

3. חלקו את השינויים בדירה ל- 2:

חשקתם בדירה מעוצבת ומושקעת ולצורך כך שכרתם שירות של מעצב/ת פנים בקשו מהם לחלקת את תכנון הדירה ל2 חלקים:

 • שינויים לקבלן

 • שינויים אחרי טופס 4

כל הרעיון הוא שבשינויים לקבלן שיוגשו במסגרת שינויי דיירים תבקשו שינויים שקשורים בתשתיות והכנות לעבודות העדינות שיבוצעו אחרי קבלת המפתח ז"א לבצע רק מה שחייב. לדוגמא : הכנת נקודת מאור אחת אצל הקבלן בסלון לשירשור 5 ספוטים (תאורה שקוע) אחרי טופס 4 וכך לשם על נקודה אחת ולא על ארבע.

דוגמא נוספת וקיצונית יותר: הידעתם שניתן לקבל דירה רק עם אסלה פעילה אחת כיור פעיל וריצוף, וכל השאר תכלו לסיים אח"כ

זכרו! תשאפו תמיד לבצע אצל הקבלן שינויים עד 75% מהעבודה המתוכננת (בעיקר דברים הקשורים בתשתיות). ושמרו 25% מהעבודה לאחר קבלת המפתח כמו: הנמכות תקרה/ גופי תאורה/ קירות דקורטיביים / התקנת מיזוג אויר ועוד..

4. חשמל:

ימנעו משקעים כפולים שלא לצורך ומנקודות שאינן הכרכיות. בפרויקטים כל נקודה מתומחרת כנקודה עצמאית אחת (ולא כחצי נקודה) גם אם הנקודות כפולות. כ 220 שקלים לנקודה

5. מיזוג אויר:

ל תמהרו לרכוש מזגן מספק הפרויקט לפני שעשיתם סקר שוק. בשלב ראשון בצעו אצלו רק את התשתיות לתוספות במיזוג אויר (מאחר והתשתיות עוברות מתחת לריצוף) ורק לאחר שבדקתם את המחיר בשוק רכשו מזגן אם גילתם שכדאי.

עניין נוסף בנוגע למיזוג אויר- זכרו אם בחרתם לרכוש מזגן צפויות לכם הוצאות נוספות אצל מתאם השינויים כמו: ניקוזים, הנמכות תקרה, פתחים לתריסי מיזוג אויר, תוספות חשמל ופאקטים ועוד.

6. חוטי משיכה:

שתית לחוט משיכה עולה 200 שקל. בתשתית הזו ניתן להשכיל אחרי קבלת מפתח כל קבל ותשתית העולה על רוחכם. (מצלמות/ מחשבים/ כבלים / טלפון ועד) לעיתים העלות זולה יותר מעלות האביזר המבוקש,ואם אתם לא בדיוק יודעים מה אתם צריכים עדיף לשלם על התשתית בלבד ולא להזמין משהוא שלא יקר שלא תשתמשו בו.

7. מטבח:

למטבח חוקי משחק משלו,

זכרו! מעגלי החשמל של המטבח נפרדים מהמעגלים הכללים של הבית התקן המחייב הוא שקעי כוח במטב ושקעים ישירים ללוח (בהתאם לצרכן) וכמו כן מיגון מים לשקעים במקרים מסוימים. עלות שקע במטבח נע בין 350 ל 450 שקלים ואין נקודות כפולות לכן מומלץ לא להתפזר בכמות מס השקעים שברצונכם להוסיף המטבח.

8. תמי 4:

ניתן להשתמש בנק המים הראשית של הכיור במטבח ובכך לחסוך כסף על תוספת נקודת מים חדשה

9. טלפון:

כל חדר בבית בסלון ולפעמים גם בטבח מגיע לכם לפי מפרו נקודות טלפון. לטלפונים של היום אין צורך בנקודת טלפון לכל שלוחת טלפון ומספיק בנקודת טלפון אחת. לכן ניתן להזדכות על נקודות אלו ולהמירן לדברים אחרים.

10. מוצרי סטנדרט:

מפרטי הסטנדרט אצל ספקי הקרמיקה היום ברמה גבוה וניתן למצוא שם המון דברים מעניינים גם אם חשקתם בדירה מעוצבת.

החוכמה בשדרוג אצל ספקי הקרמיקה זה לקחת בסיס טוב מהסטנדרט ועי שילו של אריח משודרג ניתן להקפיץ את עיצוב המקלחת לדוגמא בחצי מהעלות מביצוע של שדרוג מלא.

לדג' תמיד תמצאו אריחי חיפוי לבנים במידות: 30/60 מט או מבריק יכולים להיות בסיס טוב לריצוף משודרג מעניין (אריח מצויר או דמוי פרקט)

11. שדרוג חמורים אצל ספקים:

כאשר אתן ניגשים לרכוש חמרים אצל ספקי הקרמיקה תמיד חשוב שתהיו בידיעה שמעבר לעלות המוצר תגררו גם עלות עבודה והשמה של המוצר הנבחר אצל מתאם השינויים.

בכדי לחסוך בעלויות אלו: חשוב שתדעו מהם הגדלים של הסטנדרט של האריחים במפרט המגיע לכם והישארו בגדילים אלו בעת השדרוג וכך הימנעו מעליות נוספותלדוגמא: אריח דמוי פרקט במידת סטנדרט 33/33 במקום במידות מיוחדות, דוגמא נוספת: רציתם פסיפס? במקום לרכוש פסיפס על רשת בחרו אריח שלם מחורץ ותחסכו עלויות שמה מיותרות אצל מתאם השינויים.

12. שדרוג בשטחים קטנים :

ואם כבר שדרגתם נסו לעשות זאת בשטח קטו כך שעלות ככל שתהיה גבוהה לאריח אחד במצטבר בכמות שתזמינו לשטח העלות תהיה מנמלית ולא מורגשת. ( קיר אסלה / פס הקיפי/ וכו)

לסיכום

לפני תחילת תהליך שינויים וכניסה להוצאות שכלו טוב טוב את הדרך בא אתם בוחרים לעשות זאת שימו לב לפרטים הקטנים , תשאלו שאלות ותתייעצו עם מתאם השינויים שלכם / הספקים השונים (יודעים המון טיפים בנושא) ואל תתייחסו בקלות דעת לתהליך שעליכם לעבור בעת רכישת הדירה.

בהצלחה!

כל הזכויות שמורות רוזס הלזינגר אדריכלים בע"מ

#שינויידיירים #דירהמקבלן #טיפים #מחירשינויידיירים